Sofralarınızı Bıldırcın Eti ile taçlandırın…

Osmanlı mutfağında av hayvanları ile yapılan birçok yemek sofraları süslemekteydi. Kuşkusuz yapılan yemeklerde kullanılan av etlerinin en yaygın olanları kuş çeşitleriydi. Bıldırcın eti, keklik eti, ördek eti, kaz eti ve sülün eti bu etlerin başında gelir; genellikle çevirmesi yapılır ve pilavla birlikte yenirdi.
Günümüzde bu etlerden en kolay temin edilebilen bıldırcın etidir. Bu nedenledir ki saray mutfağını yaşatmak için verilen yemek tariflerinin çoğunda bıldırcın eti kullanılmaktadır. Bıldırcın eti ile yapılan ve Osmanlı mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan bir tarif de biz paylaşalım istedik.

BILDIRCIN DOLMASI

6 Adet Güres Bıldırcın Eti
1,5 çorba kaşığı kuşüzümü
6 çorba kaşığı tereyağ
1/2 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1 büyük soğan
1 tatlı kaşığı tuz
1/2 bardak pirinç
1/2 tatlı kaşığı tarçın
1/2 tatlı kaşığı karabiber
3,5 su bardağı su

Hazırlanışı;

Fırınınızı orta derecede ısıtın. Pirinci ılık tuzlu suda 1 saat kadar dinlendirin.Soğanı yemeklik doğrayın. Kuşüzümlerini yıkayıp üzerini örtecek kadar ılık suya koyun. Tavada 2 kaşık tereyağını eritin. Eriyen yağa bıldırcınları koyup 2’şer dakika kızartın. Tavayı alıp , bıldırcınları başka bir kaba aktarın. Başka bir tencereye kalan 4 kaşık tereyağını koyup eritin. Eriyen yağa soğanı ekleyip pembeleşinceye kadar kavurun. Soğan kavrulduktan sonra süzdüğünüz pirinci, kuşüzümünü, dolmalık fıstığı ve baharatları ilave edin. 3-4 dakika kadar kavurun. Ardından suyu ekleyip ağır ateşte 10 dakika pişirin. Tencereyi ocaktan alıp dinlenmeye bırakın. 15-20 dakika kadar dinlenen dolma içini çorba kaşığı ile bıldırcın etlerine doldurun. Doldurulmuş bıldırcınları derin fırın kabına yerleştirip 2 bardak su ekleyin ve fırına verin. 25-30 dakika sonra enfes Bıldırcın dolmalarınız hazır.

Sofralarınızı Bıldırcın Eti ile taçlandırın…” te bir düşünce

  1. Abdullah Çelik diyor ki:

    Kokoreç ve köfte üzerine küçük bir işletmemiz var. Bıldırcın ızgara yapmak istiyoruz, sizinle ne şekilde çalışabiliriz, iyi çalışmalar..

Yorumlar kapalıdır.