BILDIRCIN ÜRETİMİ

Güres Group, özellikle protein açısından zenginliği ile bilinen ve içerdiği yüksek besin değeri nedeniyle daha fazla tercih edilmeye başlanan bıldırcın yumurtası üretiminde, Türkiye’nin en kapsamlı bıldırcın yumurtası üreticisi konumundadır.

Güres Group, bıldırcın yumurtası üretimini, kendi kafeslerinde ve üretim teknolojilerindeki en son yenilikleri kullanarak gerçekleştirmektedir. Genellikle düşük maliyetlerle ve niteliksiz koşullarda gerçekleştirilen bıldırcın yumurtası üretimini, kaliteli ve sağlıklı koşullara taşıyan Güres Group, bu anlamda yaptığı yatırımlarla, Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı bıldırcın yumurtası üreticisi konumuna sahip olmuştur.

Güres Yumurta’nın Bıldırcım ürünü, bir bireyin doğal ihtiyacı olan tüm besin değerlerini içerisinde bulunduruyor. Güres, bıldırcın yumurtasını kendi kafeslerinde ve üretim teknolojilerindeki en son yenilikleri kullanarak gerçekleştiriyor. Sadece kendi tesislerinde üretilen yumurtalar, müşterilerin beğenisine sunuluyor.

ISO 9001, FSSC 22000 ve Helal Gıda belgelerine sahip olan Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı bıldırcın eti üretim tesisi, hijyen ve sağlık koşullarının yanı sıra sahip olduğu otomasyon sistemi ve kullandığı teknoloji ile Avrupa standartlarda üretim yapmaktadır.

Sahip olduğu üretim teknolojisi, otomasyon sistemi ve uzman personeli ile sağlık ve hijyen koşulları içerisinde gerçekleşen üretimin her aşaması, Güres Bıldırcın Kesimhanesini sektörünün kalite standartlarını belirleyen ve sektöre öncülük eden bir konuma kavuşturmaktadır.